ייחודיות האתר

צילום: מייקל מן

ייחודיות האתר

מתקן טיפול בריחות

מתקן ייחודי מסוגו בישראל, אשר מקיף את מתחם המטמנה ומשפריץ חומר מיוחד המיובא מאיטליה, ומפחית באופן משמעותי את הריחות אשר מופצים מפסולת המטמנה. המתקן מחובר לתחנה מטאורולוגית, אשר עפ"י משטר הרוחות, מפעילה את פיזור החומר המפחית את הריחות, במטרה למנוע ריח לא נעים לתושבי האיזור והמגורים הקרובים.

המתקן הותקן בשנת 2020 ומאז אנו עדים לירידה משמעותית בפניות תושבי האזור לנושא

מתקן טיפול בתשטיפים

מטמנת עברון הינה המטמנה הראשונה בארץ, אשר מטפלת כבר מעל לעשר שנים בנוזלים (תשטיפים) אשר נוצרים בבורות הטמנת הפסולת. בשנת 2020 פיתחה מטמנת עברון, ביחד עם חברה מספרד, מתקן שנחשב למתקדם ביותר בתחום התשטיפים במדינת ישראל.

המתקן עבר בתקופה של מעל לשנתיים בדיקות ניטור אויר על ידי מעבדות מורשות מטעם המשרד להגנת הסביבה, ונמצא כי תוצאות הניטור היו מעבר למצופה ועמדו בתקן הנדרש. מרבית מטמנות ישראל כיום, מקימות מתקנים דומים בעקבות הפיתוח שבוצע אצלנו, במטמנת עברון.

ייצור חשמל מגז מתאן

החל משנת 2000, מטמנת עברון, מייצרת חשמל משאיבת גז המתאן אשר נוצר בפעילות אנאירובית בגוף הפסולת, החשמל שנוצר משמש לצריכת תושבי האיזור ומפחית את זיהום האוויר ביצור חשמל בדרכים המוכרות עד היום.

מערכת סולארית

פרויקט ראשון מסוגו במדינת ישראל להקמת שדה סולארי בשטח של כ-110 דונם על מדרון דרומי של הפסולת במטמנת עברון. הפרויקט הינו בשיתוף עם החברה הציבורית דוראל אנרגיה מתחדשת והוא מהווה פיתוח פורץ דרך לדו שימוש בשטחים לא מנוצלים, לטובת ייצור אנרגיה ירוקה ולא מזהמת.

המתקן ייצר 13 מגה ואט ועתיד לקום בשנת 2022